Start Historia

Interwencje w roku bieżącym

miejscowe zagrożenia -  91          

pożary -  29          

alarmy fałszywe -   1          


łącznie - 121          


 
Historia
Wpisany przez Administrator   
niedziela, 09 grudnia 2012 00:36

Artykuł ten chcemy rozpocząć zaprezentowaniem dwóch unikalnych zdjęć, pochodzących z lat osiemdziesiątych XIX wieku. 

Pierwsza fotografia przedstawia miejscowe bractwo kurkowe, w którego skład wchodzili założyciele w 1884 roku straży pożarnej w Dobrodzieniu (w dolnym rzędzie piąta osoba od lewej – ówczesny burmistrz Hencinski, następnie Siedner i P. Proft; w drugim rzędzie 8 od lewej Juliusz Proft). Wyszczególnione osoby oraz dodatkowo nazwiska Pohl oraz Dlugas widnieją w statucie Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrodzieniu (org. "Statuten der freiwilligen feuerwehr zu Guttentag").

Zdjęcie drugie przedstawia ludzi bardziej związanych z tutejszą strażą. Od prawej strony stoją kolejno: policjant Gerlich, Siedner, Proft oraz Dlugasch (w jasnej marynarce z przodu). Postać w ciemnym meloniku na środku fotografii to Franz Hencinski wsparty na ramieniu Karla Hencinskiego.

Niestety w naszym archiwum nie posiadamy zbyt wielu informacji, dlatego zwracamy się z prośbą do osób, które dysponują wiedzę, jak również innymi wiekowymi fotografiami związanymi z założeniem oraz ogólną historią Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobrodzieniu o pomoc w kompletowaniu i poznawaniu przeszłości. Każda nawet najdrobniejsza uwaga będzie cenna.

Zdjęcia dostępne dzięki Państwu Kasprzyk z Dobrodzienia

 

 

KALENDARIUM

1884 r. - w kwietniu i czerwcu według statutów miejscowych dla tutejszego miasta pojawia się pierwsza wzmianka o powołaniu straży pożarnej, w miesiącu lipcu natomiast wchodzi w życie odpowiednie rozporządzenie policji. Powołanie związku następuje w dniu urodzin Jego Królewskiej Mości - następcy tronu, w dniu 18 października 1884 roku i to tą datę należy uważać za datę założenia (na podstawie "Statuten der freiwilligen feuerwehr zu Guttentag"  podpisanego przez zarząd w osobach Henciński, Dlugas, Proft, Siedner, Pohl).

1894 r. - tutejsza straż wzbogaca się o sikawkę reczną na kołach. Została ona wyprodukowana w 1893 roku (datę produkcji udało się ustalić na podstawie numeru seryjnego wybitego na ramie, dzięki współpracy z muzeum pożarnictwa w Fuldzie) w fabryce sprzętu pożarniczego Gustava Ewalda w Custrin (dzisiejszy Kostrzyn nad Odrą). Jest to sikawka na bazie wozu lecz do jej przemieszczania używano wyłącznie siły ludzkiej. Hydrophor, bo taką fachową nazwą określano te sikawki, służył nie tylko do gaszenia ale również do przepompowywania wody na wieksze odległości podczas gaszenia pożarów).

1934 r. - jednostka obchodzi 50 lat istnienia.

1939 r. - rozpoczęcie budowy nowej remizy która służy nam do dzisiejszego dnia.

1940 r. - remiza zostaje oddana do użytku. Na wieży zostaje zamontowana syrena alarmowa ufundowana przez pięciu Dobrodzieńskich rzemieślników (poświadczała to pamiątkowa tablica we wnętrzu wieży z nazwiskami darczyńców, niestety została ona przez nieznanego sprawcę zdemontowana prawdopodobnie na początku lat 90, przez co ciężko ustalić nazwiska tych osób i dokładną datę tego faktu).

1945 r. - na samochód strażacki zostają załadowane między innymi dokumenty z Cechu i straży (prawdopodobnie również sztandar jednostki zostaje zabrany) po czym auto ewakuuje się przed zbliżajacym się frontem w głąb Niemiec.

1984 r. - podczas uroczystych obchodów 100 lecia dobrodzieńskiej straży, na rynku wobec licznie przybyłych oficjeli, jednostka otrzymuje nowy sztandar ufundowany przez mieszkańców.

1991 r. - jednostka wzbogaca się o fabrycznie nowy samochód gaśniczy marki Jelcz 004.

1992 r. - w pamiętne lato nasi druhowie walczą z pożarem lasu w Kuźni Raciborskiej oraz w rejonie Kamińska w powiecie kłobuckim.

1995 r. - na podstawie decyzji Komendanta Głównego jednostka z dniem 15 marca zostaje włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego.

 

Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrodzieniu w 2004 roku obchodziła jubileusz 120 lat swego istnienia. Co wydarzyło się przez tak długi okres czasu? Z końca XIX w nie mamy zbyt wiele informacji na temat działalności jednostki. Zachował się w archiwum w Tarnowskich Górach oryginał statutu dobrodzieńskiej Straży Pożarnej pod nazwą "Statuten der freiwilligen Feuerwehr zu Guttentag" datowany 14 grudnia 1884r. podpisany przez Dyrektoriat w osobach: Hencinski, Dlugas, Proft, Siedner, Pohl. Dobrodzień znajdował się wówczas w granicach Niemiec. Hencinski pochodził z tych terenów, był Burmistrzem Dobrodzienia, pierwszym dyrektorem - czyli - prezesem dobrodzieńskiej OSP oraz komendantem posterunku policji w Dobrodzieniu. Członkami założycielami Straży byli dwaj Lebiodowie, Paweł Badura, Augustyn Leszczyk - wespół z Hencińskim.

Straż powstała w blisko czterdzieści lat po największym pożarze, który strawił niemal całe miasto, o czym pisał nieżyjący już Augustyn Franczok - stolarz z profesji, zaś z pasji kolekcjoner mebli stylowych i starodruków, rozmiłowany w historii ziem śląskich. Pożary nękały Dobrodzień często i utworzenie stałej straży ochotniczej stało się, więc nieodzowne. Po Hencinskim przewodzili straży kolejno: Proft, Koeppe, Edmund Cyllik, Paweł Badura, Józef Lebioda. Pierwszym po drugiej wojnie światowej komendantem OSP był pan Bogner, kolejnymi: Franciszek Szopa, Paweł Lubocha, Gerard Piechniczek, Rudolf Deszczyk. Następni komendanci i prezesi to: Walerian Joniec, Władysław Cieślak, Franciszek Krężałek, Rudolf Deszczyk, Józef Wieczorek. Od 1967 roku dobrodzieńskiej OSP przewodził druh Rudolf Jainta, następnie Stanisław Kulej oraz Mieczysław Cisiński. Obecnie naczelnikiem jest druh Grzegorz Jainta, a prezesem zarządu druh Emanuel Michalik - Katarzyna Skiba.

Przez szeregi tutejszej Straży przewinęło się wielu znanych i szanowanych mieszkańców naszego miasteczka, nie sposób ich wszystkich wymienić. Tuż po wojnie miała straż w ocalałej remizie tylko ręczną sikawkę - staruszkę. Sikawka ta znajduje się w jednostce do dziś. Później od 1948 roku był w jednostce samochód Ford z demobilu, następnie Dodge, z którego zdjęto skrzynię i przystosowano nadwozie do potrzeb strażackich z beczką na wodę.
Nie ma niestety OSP własnego archiwum, które uległo podczas wojny zniszczeniu. Ochotnicza Straż Pożarna w Dobrodzieniu nie posiadała także Sztandaru, aż do września 1984 roku, kiedy to w stulecie istnienia jednostki OSP Rzemieślnicy Dobrodzienia ufundowali sztandar. Został on uroczyście przekazany na dobrodzieńskim rynku strażackiemu pocztowi przez Prezesa Zarządu Wojewódzkiego OSP Pana Lipowskiego, który był wtedy Wojewodą Częstochowskim. Sztandar ten od razu został udekorowany - za zasługi strażackie Złotą, honorową odznaką Związku Ochotniczych Straży Pożarnych.

Jednostka ciągle się wzbogacała i wyposażała, otrzymała samochód star 25, oraz lekkiego Żuka. Obecnie jednostka dysponuje czteroma samochodami bojowymi - są to GBARt Mercedes-Benz 1429, GCBA Jelcz 004, samochód Mercedes 1222 oraz Mercedes Vito.
Jednostka OSP Dobrodzień włączona została do Krajowego Systemu Ratowniczo - Gaśniczego decyzją Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej z dnia 15 marca 1995 roku i wykonuje zadania z nim związane do dziś wzbogacając chlubne tradycje nowymi osiągnięciami.
Straż dobrodzieńska jest największą i wiodącą w naszej gminie... po zmianach administracyjnych w 1999 roku i po wejściu gminy Dobrodzień w struktury powiatu oleskiego, ochotnicy z Dobrodzienia wyjeżdżają rocznie do ponad stu zdarzeń. Najczęściej są to miejscowe zagrożenia, wypadki i kolizje drogowe. Zdarzają się pożary zabudowań, zakładów produkcyjnych i obszarów leśnych. Akcje, które utkwiły w pamięci druhów z dobrodzieńskiej jednostki to mn; pożar lasów w okolicach Kuźni Raciborskiej w 1992 roku, powodzie z 1997 i 2010 roku, pożar zakładu stolarskiego w Malichowie czy pożar zabudowań gospodarczych w Szemrowicach w marcu 2009 roku.

Galeria zachowanych zdjęć:

Jako, że materiał przedstawiony w artykule, w głównej części przekazywany był drogą słowną z pokolenia na pokolenie, może zawierać sporne informacje, dlatego jeśli ktoś posiada dokładniejszą wiedzę i/lub dysponuje starymi zdjęciami mogącymi posłużyć do rozbudowy tego tematu, prosimy o kontakt. Dziękujemy.

 

Zagrożenia pożarowe

Mapa zagrożenia pożarowego w lasach

Detektor burz

mapa burzowa

Polecane

DobrodzienMiG Dobrodzień

kkb

  

Krok ku

bezpieczeństwu

 

OPRO!Polskie Ratownictwo

logo_pspKP PSP Olesno

logo_psp KP PSP Lubliniec

 

czerwone Czerwone Samochody

 

Dobrodzien

Statystyka

mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterDziś158
mod_vvisit_counterWczoraj134
22 Sty 2018
Visitors Counter